Клубове, състави и спортни секции
Важна част от училищния живот в НГДЕК са клубовете и спортните секции. Извънкласните ни дейности привличат възпитаниците ни според интересите и мотивацията им и им дават възможност да дообогатят и развият своите умения. Учениците имат възможност да изберат клуб според своите интереси, да изявят своите способности и таланти безплатно, да усвоят нови полезни знания, да дадат простор на творческото си въображение.
Хоров състав към НГДЕК
Диригент: Даниел Иванов
През 1981 г. в Националната гимназия за древни езици и култури „Константин-Кирил Философ” се основава младежки хоров състав за изпълнение на старинна българска музика. Месеци по-късно е създаден и дамски състав за изпълнение на автентичен и обработен фолклор. Пръв основател и диригент на хоровите състави е покойната Людмила Добринова – дългогодишен преподавател в гимназията. Настоящ диригент на хоровите състави е Даниел Иванов, някогашен ученик на г-жа Добринова, възпитаник на гимназията.
През последните години съставите са участвали на престижни сцени по света и у нас. Видеа от участията на хоровите състави вижте тук.
Творческа дейност и търсения на хористите, заедно със своя диригент, се разгръщат и в целите на музикално-етнографска експедиция „ПЕЛЕА“ – събиране, изследване, проучване и обработване на анонимни църковни и фолклорни напеви, записвани на територията на страната, по време на туровете на експедицията, която започва своите първи стъпки още през 80-те години на миналия век. Голяма част от репертоара на младежкия състав съдържа и съхранява тези музикални песнопения – находки.
На 13 май 2017г. в зала „България“ със спектакъла „Тайнството на гласовете“ се отбелязаха 35 години от създаването на хоровите състави към НГДЕК. Юбилейният концерт може да видите тук.
Мъжки хоров състав
Понеделник и сряда
От 13:30 ч.
Корпус 1 на НГДЕК
Дамски хоров състав
Вторник и четвъртък
От 13:30 ч.
Корпус 1 на НГДЕК




Клубове към НГДЕК
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Ателие “Изкуство“ е свободно избираема форма за извън класни работи на Класическата гимназия от 10 години.Учениците с талант за рисуване, учасват от осми клас до завършване на гимазиалното си образование в сборната група на ателието.
Основните занимания са рисуване на различни художествени жанрове, техники, задачи от програмата, участие в изложби на училището и извън по различни празнични дати и събития. Посещения на изложби и музеи. В обявените различни национални конкурси през учебните години от МОН за изкуство, всяка година взимаме участия и печелим награди. Много от учениците от Ателие “Изкуство” продължават своето образование в избраната посока на изкуство в университети у нас и в чужбина.
Преподавател: г-жа Адриана Бонева
Освен в науката, нашата гимназия пази своите традиции и в спорта. Ежегодно нашите отбори по волейбол, баскетбол и футбол играят срещу своите връстници на ученическите игри, а освен тези мачове, се провеждат и турнири между елитните гимназии в град София. Учениците ни организират турнири между випуските в НГДЕК, като най-голяма популярност печели турнирът по футбол ( 2 турнира всяка учебна година – пролетен и есенен). Представителният отбор по футбол е воден от г-н Стефан Михайлов, този по баскетбол и волейбол от г-жа Мирослава Карамфилова. В последните години отборите ни по волейбол и баскетбол записват редица победи на турнирите, в които участват и така увеличават спортната слава на нашата гимназия.
В тези формации се развиват не само специалните умения, а и екипната култура на нашите възпитаници. В тях се насърчава и провокира менторство в полза на новоприетите ни ученици, в което опитът и знанията на учениците ни от по-горните класове се споделя в ефективно сътрудничество.
За да се продължи запознаването на учениците с Древността в по-широк план, което започва с изучаване на древноизточна литература в VIII клас, в НГДЕК се предлагат и извънкласни занимания по санскрит и староиндийска цивилизация и култура. Те са предвидени предимно за X клас, но могат да се посещават от всички заинтересовани. Близостта на лингвистично ниво на санскрита с останалите древни езици, които се преподават в училище, спомага за по-лесното усвояване на новите знания по този индийски език. Санскритът от своя страна подпомага разбирането на някои по-сложни елементи в латинския и гръцкия. Представянето пред учениците и на историята, литературата и културата на древна Индия изгражда у тях по-детайлна представа за връзките между отделните ареали на древния свят, особено що се отнася до плодотворните контакти между тях след походите на Александър Велики. Преподавател е г-н Стефан Стефанов.
Клубът по дебати функционира от учебната 2023/24 година и има за цел да въведе членуващите ученици в изкуството на ораторското майсторство. Основната дейност на клуба е свързана с усвояването на основните техники, нужни за дебатиране, усъвършенстването на средствата за вербална и невербална комуникация и методите за въздействие. От учениците се очаква да се научат как да се държат и изглеждат във формална среда, как да отсяват важната информация, да проявяват критично мислене и да изграждат и защитават собствена теза. Провеждат се дебати по всевъзможни теми – социални, морални, политически, икономически и други, в които два отбора противопоставят знанията и уменията си. Целта на клуба по дебати е да възпитава полезни навици в учениците и да им предоставя богат инструментариум, който да им бъде от полза във и извън училищната среда, като едновременно с това разширява мирогледа им. Научен ръководител е Богдан Чиновски, а председател – Румяна Цачева.
Национална програма „Ученически олимпиади и състезания“ с модул „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученически олимпиади“. Включените в проекта ученици ще получат възможност да задълбочат своите знания, умения и компетенции в сферата на географската наука. Ръководител на модула е г-жа Мария Карчева.
Клубът по литература и творческо писане на Националната гимназия за древни езици и култури „Свети Константин Кирил Философ“ е мястото, където въображението среща знанието!
Нашият клуб е създаден от ученици с любов към литературата и желание да развиват своя творчески потенциал. Целта ни е да окуражим интереса на учениците в споменатата сфера. Тук членовете разширяват литературните си познания, откриват нови светове чрез художествената и нехудожествената литература и развиват способността си за критическо мислене.
По устав клубът има право да предложи на членовете си следните възможности, ако те проявят интерес към тях: Участие в дебати, състезания и литературни конкурси; организация на събития, които вдъхновяват участниците и създават нови приятелства; подкрепа за реализиране на творческите им идеи и защита на техните интереси.
С нас можете не само да пишете, но и да променяте света около себе си – чрез думи, идеи и действия. Заедно изграждаме общност, която вярва в силата на литературата и творчеството. В нашето литературно семейство има място за всеки! Научен ръководител на клуба е Елина Алипиева, а председатели-Милена Арсенова и Марина Попова.
Клубът по палеография в нашата гимназия предоставя уникална възможност за учениците да се докоснат до старинните ръкописи. Целта на клуба е да популяризира изучаването на историческите форми на писмеността, като същевременно развива аналитични и изследователски умения в участниците. Членовете на клуба се запознават с техники за разчитане на стари текстове, анализират почерци и материали, както и научават повече за културния и исторически контекст на документите. Дейностите включват практически упражнения, посещения на архиви и срещи с експерти. Клубът насърчава любопитството към историята и културното наследство и е идеално място за ученици, които имат интерес към Средновековието. Научен ръководител е Симеон Хинковски, а председател Димитър Стефанов.
Клуб ,,ООН“ към НГДЕК ,,Св. Константин-Кирил Философ“ винаги е бил един от емблематичните клубове на гимназията. Чрез своята дейност, клубът предоставя възможността на своите членове да пречупват ключови събития от историята, през собствената си призма за разбирането на света около нас. По този начин развиваме критическото си мислене върху дадени въпроси, уменията си за водене на дебат и най-вече се обогатява представата ни за разбирането на понятията добро и зло. Освен дейността на клуба, не трябва да се забравят и неговите цели. Подобно на самата организация ООН, чиято основна цел е взимането на решения за предотвратяването на кризи и намирането на изход, от създалите се такива, клуб ,,ООН“ в НГДЕК се крепи на принципите за разбирателство, компромис и дипломатичност. Именно тези принципи са начина за съграждането и съхранението на обществото в модерната епоха. Председател е Биляна Попова.
Ученически съвет
Цели на Ученическия съвет
Основна цел на ученическия съвет е да активизира и поддържа връзката между преподавателите и възпитаниците на НГДЕК. Както и да представя становището на учениците по въпроси, касаещи училищния живот и мероприятия, свързани с гимназията.
Друга основна задача е да дава гласност на проблеми , свързани с ученическата общност. Да спомага за изграждането на активна позиция към явления и процеси, протичащи в обществото ни. Да насърчава инициативността на възпитаниците на НГДЕК. Да съблюдава спазването на етическия кодекс на класика. Ръководството на ученическия съвет поддържа връзки със съветите на останалите елитни гимназии в София и заедно се организират общи мероприятия с благотворителна цел.